To jest blog, w którym oprócz wzornictwa i projektów graficznych znajdziesz trochę sztuki, niebanalne robótki ręczne, zabawne gadżety, a przede wszystkim mnóstwo inspiracji do własnego działania. Bądź kreatywny!
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:

Design, wzornictwo, ciekawe projekty i realizacje, gadżety

Grafika, typografia, ilustracje, ciekawe linki dla grafików, komercyjnie i niekomercyjnie

Blogi, blogasy, do których zaglądam, przy których piję kawkę

Różne ciekawe linki, które nie pasowały wyżej

„ Prawdziwe objawienie, jak mi się
wydaje, może być wynikiem tylko
silnej koncentracji na danym
problemie. Nie myślę tu
o wynalazcach i poszukiwaczach
przygód, ani też o podróżnikach
do egzotycznych miejsc.
Najpewniejszym – i zarazem
najszybszym – sposobem obudzenia
w sobie poczucia, iż doznajemy
cudu, jest przyjrzeć się uważnie,
w skupieniu, konkretnemu
przedmiotowi. Nagle, jakimś cudem,
odsłoni on się przed nami jako coś,
z czym nie zetknęliśmy się
nigdy wcześniej.”

Cesare Pavese
Dialoghi con Leucò
[Dialogi z Leukoteą], 1947

czwartek, 08 grudnia 2011
Pan, który kocha wycinanki

rob ryan, wycinanki, cebritaO Panu Rayanie, artyście z Londynu, pierwszy raz pisałam w sierpniu '09. Jego pasja ma się doskonale i pojawiły się filmiki w sieci, które znacznie lepiej opisują jego wkręt w wycinanki. Ostatnio nawet Victorinox, szwajcarki producent noży i scyzoryków, nakręcił z nim materiał reklamowy, dokumentujący jego pracę. Takie reklamy to ja mogę oglądać!

środa, 06 stycznia 2010
Japolki

Znalazłam w artykule Szopieżwał w japolkach, który można przeczytać na polityka.pl
Radykalni etnofani pewnie będą mieli zarzut, że polska wycinanka występuje w japońskim wzorze obuwia (który zresztą stał się bardzo popularny na całym świecie). Ja tylko mam wątpliwość co do największej dziury w bucie, która chyba nie do końca będzie chronić stopę, ale generalnie uważam, że pomysł jest fajowy ^^
Autorzy: Weronika Libiszowska, Emilia Noceń (Pracownia Blok Techniczny)
Jest to wyróżniona praca w konkursie na pamiątkę z Polski, organizowanym przez Cepelię.

japolki
fot. Cepelia – materiały prasowe / polityka.pl

niedziela, 15 listopada 2009
Fantastyczne wycinanki uliczne autorstwa Miso

Miso

Właściwie wycinanki i rysunki albo wycinanko-rysunki. Naklejane na mury, ze względu na papier, na którym są narysowane i z którego są wycięte, pięknie wybijają się na pierwszy plan jednocześnie idealnie komponując z otoczeniem, odrapanymi murami, pękającym tynkiem, zardzewiałą blachą i wreszcie tym wszystkim co wykonali inni mniej zdolni graficiarze (wandale). Od dzisiaj jestem wierną fanką Miso, autorki tych wszystkich cudnych działań.

Miso

Miso

Jej prace to coś na kształt przeskalowanych vlepek, które powstają odręcznie w pojedynczych egzemplarzach, większość jest przygotowywana specjalnie dla danych miejsc. W pracach Miso wydać wyraźną inspirację secesją, rosyjskim konstruktywizmem, wschodnim folklorem, grecką mitologią. Niesamowicie wyglądają symetryczne aranżacje wokół drzwi wejściowych -genialne! Wszystkie prace powstają w studiu w Melbourne, które artystka prowadzi wraz ze swoim partnerem Ghostpatrol.


Miso

Miso

Miso
Miso i Ghostpatrol w trakcie pracy

Miso

via thedesignfiles.net

niedziela, 01 listopada 2009
Wycinanka mapa Nowego Jorku 2

No proszę :) Znalazłam kolejną mapę-wycinankę Nowego Jorku. Ta podoba mi się jeszcze bardziej. Miasto zostało podzielone na cztery części: Brooklyn, Manhattan, Queens i Bronx, które złożone ze sobą pasują idealnie. Wycinanki umieszczone na ciemnym tle zmieniają się w graficzne kompozycje, krzyżujące się linie ulic tworzą piękne ażury.
Ręcznie wycinane (sic!) w Studio K.

new york city map cuts

new york city map cuts

Wycinankowa mapa Nowego Jorku

i nie tylko, bo jest jeszcze mapa Londynu i Paryża. Te imponujące wycinanki wykonuje Julie i Simon z Famille Summerbelle. Z radością dołączam je do mojej kolekcji wycinanek.

mapa Nowego Jorku, Famille Summerbelle

Famille Summerbelle

 

Mapa Londynu

Famille Summerbelle, mapa Londynu

 

Mapa Paryża

Famille Summerbelle, mapa Paryża
Fotki pochodzą z bloga prowadzonego przez autorów.

piątek, 11 września 2009
Papel picado, sukienki Ronaldo Fraga

Papel picado to meksykańskie wycinanki ludowe, mające swoje korzenie w starożytnej kulturze Azteków. Wycinane są najczęściej z bibuły (ze złożonych warstw powstaje kilkadziesiąt sztuk naraz) przy pomocy ostych nożyczek lub małych dłut. Najczęściej występującymi motywami są kwiaty, liście, ptaki, anioły, krzyże, szkielety i postacie historyczne, jak również słowa lub wyrażenia związane z okazją, na którą powstała dana dekoracja. Wycinanki są przyklejane do sznurka i wywieszane w różnych miejscach, dekoruje się nimi ulice, domy oraz świątynie. Najczęściej powstają z okazji świąt religijnych oraz z okazji wesel i chrzcin.

papel picado, mexykańskie wycinanki ludowe, cebrita blogKolory papel picado są związane z konkretnymi świętami: niebieski / różowy i biały są najczęściej wybierane na uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny; żółty i biały dla świętych patronów. Odcienie fioletu są stosowane w okresie Wielkanocy. Kolory meksykańskiej flagi: czerwony, biały i zielony są stosowane na cześć patronki narodu, Matki Boskiej z Guadalupe, jak i z okazji Święta Niepodległości, 16 września. Wycinanki w barwach tęczy są wykonywane z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz innych uroczystości religijnych.


Brazylijski projektant Ronaldo Fraga inspirując się właśnie papel picado, stworzył kolekcję ubrań, która została zaprezentowana podczas Fashion Week w Sao Paulo. Kolekcja baaardzo mi się podoba, a więcej zdjęć z pokazu zobaczycie na Flickr.

Ronaldo Fraga, papel picado, papercuts, wycinanki, cebrita

Ronaldo Fraga, papel picado, papercuts, wycinanki, cebrita

Ronaldo Fraga, papel picado, papercuts, wycinanki, cebrita

Ronaldo Fraga, papel picado, papercuts, wycinanki, cebrita

Ronaldo Fraga, papel picado, papercuts, wycinanki, cebrita

Foto: Marcelo Soubhia / Ag. Fotosite

niedziela, 23 sierpnia 2009
Niedzielna wycinanka

wycinanki, polish papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowo

Do 30 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie trwają 33 Targi Sztuki Ludowej. Z poziomem i jakością prac jest różnie, sporo jest badziewia, ale są też perełki. Wśród wystawiających jest stoisko Muzeum Kultury Kurpiowskiej z Ostrołęki, które zachwyciło mnie naturalnie wycinankami, autentycznymi, wycinanymi oryginalnymi nożycami do strzyżenia zwierza. Na zdjęciach powyżej pani Wiesława Bogdańska wycina specjalnie dla mnie czarną gwiazdę, trwało to maxymalnie 3 minuty, WOW!!

wtorek, 18 sierpnia 2009
Pan, który kocha wycinanki.

Nazywa się Rob Ryan. Wycina bardzo wiele i przenosi swoje pomysły na różne materiały i przedmioty. Fanom wycinanek polecam jego blog. Widać, nie tylko panie lubią wycinać :)

Rob Ryan, wycinanki, papierowe, cebrita

Rob Ryan, wycinanki, papierowe, cebrita

niedziela, 26 lipca 2009
Bransoletka z wycinanką

Dołączam do kolekcji wycinanek bransoletkę z żywicy z zatopionym w środku motywem wycinanki autorstwa Sylwii Całus. Autorka sama projektuje i wykonuje biżuterię, a jej prace można kupić na pakamera.pl.

Bransoletka z wycinanką autorstwa Sylwii Całus @ cebrita

 
1 , 2 , 3