To jest blog, w którym oprócz wzornictwa i projektów graficznych znajdziesz trochę sztuki, niebanalne robótki ręczne, zabawne gadżety, a przede wszystkim mnóstwo inspiracji do własnego działania. Bądź kreatywny!

„ Prawdziwe objawienie, jak mi się
wydaje, może być wynikiem tylko
silnej koncentracji na danym
problemie. Nie myślę tu
o wynalazcach i poszukiwaczach
przygód, ani też o podróżnikach
do egzotycznych miejsc.
Najpewniejszym – i zarazem
najszybszym – sposobem obudzenia
w sobie poczucia, iż doznajemy
cudu, jest przyjrzeć się uważnie,
w skupieniu, konkretnemu
przedmiotowi. Nagle, jakimś cudem,
odsłoni on się przed nami jako coś,
z czym nie zetknęliśmy się
nigdy wcześniej.”

Cesare Pavese
Dialoghi con Leucò
[Dialogi z Leukoteą], 1947

Blog > Komentarze do wpisu
3 Plaster w Toruniu

3 Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster23 – 26 maja 2012
Już w najbliższą środę rusza 3 Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster. Będzie dotyczyła zagadnień relacji kulturowych i twórczych pomiędzy polską i białoruską grafiką projektową. Podczas festiwalu będą prezentowane prace graficzne polskich i białoruskich projektantów.
Myślę, że dla każdego, kto interesuje się tym tematem, będzie to ciekawe wydarzenie. Tam poprostu trzeba być. Ja też tam będę, gdyż po raz kolejny blog Cebrita objął patronat medialny.
Ci, którzy nie przyjadą, będą mieli okazję obejrzeć konferencję Design Dialogu w internecie, która będzie nadawana na żywo, przy współpracy z Telewizją Uniwersytetu Mikołaja Kopernika UMK TV.


Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Kurator festiwalu: Krzysztof Białowicz

Otwarcie festiwalu: 23.05 (godz. 19)
Towarzyszyć mu będą wernisaże czterech wystaw oraz multimedialny koncert białoruskiego duetu: Pavel Ambiont & Solar Olga.

Konferencja Dizajn Dialogu: 24.05 (godz. 10-17) Kino Centrum
Konferencja będzie nadawana na żywo w internecie.
Prelegenci, to między innymi: Michał Aniempadystau, Lena Karpilova, Franciszek Otto, Nikodem Pręgowski, Paweł Semczanka, Dymitr Surski, Rene Wawrzkiewicz.


Warsztaty typograficzne: 23.05, 25-26.05
Prowadzący: Pawel Semczanka i Łukasz Dziedzic
 

 


Otwarciu festiwalu towarzyszyć będą wernisaże czterech wystaw. Na parterze CSW zobaczymy ekspozycję wybitnego polskiego plakacisty Lecha Majewskiego, który w bardzo indywidualnym stylu pokazuje relację między formą graficzną i ręcznie preparowaną typografią. Po wernisażu w sali Kina Centrum o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie z artystą. Na Bulwarze Sztuki – przed budynkiem CSW – zostanie zainstalowana wystawa plenerowa, na której pojawią się wydrukowane w niecodziennej skali (150 x 200 cm) współczesne plakaty polskich i białoruskich artystów. Na 3 pietrze CSW zostaną zaprezentowane oryginalne prace kaligraficzne wybitnego białoruskiego artysty Pawła Semczanki. Te niepowtarzalne dzieła wykonane całkowicie ręcznie charakteryzują się niebywałą finezją. Indywidualna technika kaligraficzna, tzw. ostre pióro – unikatowa na skalę europejską – nadaję kompozycjom Semczanki bardzo indywidualnego, rozpoznawalnego stylu. Taras Budynku CSW stanie się miejscem ekspozycji ponad 80 prac białoruskiego projektu Litera Art. Te zróżnicowane pod względem stylistycznym kompozycje, oparte w głównej mierze na nowoczesnej typografii są ważnym głosem w sprawie kondycji współczesnej grafiki projektowej na Białorusi.

Podczas drugiego dnia Festiwalu zostanie zorganizowana konferencja pod tytułem Dizajn Dialogu. Jest ona konsekwencją projektu, który CSW stworzyło w Mińsku w 2011 roku. Do konferencji zostali zaproszeni artyści polscy i białoruscy tworząc dialogujące bieguny. Istotą tego przedsięwzięcia jest doszukanie się podobieństw i różnic pomiędzy polskim i białoruskim językiem grafiki projektowej. Prelegenci, to między innymi: Michał Aniempadystau, Lena Karpilova, Franciszek Otto, Nikodem Pręgowski, Paweł Semczanka, Dymitr Surski, Rene Wawrzkiewicz.

W czasie trwania festiwalu przeprowadzone zostaną warsztaty typograficzne. Pawel Semczanka wprowadzi uczestników w tajniki ręcznej kaligrafii, a Łukasz Dziedzic zajmie się dziedziną projektowania liter. Wszystkie spotkania warsztatowe oparte będą na pracy manualnej bez wykorzystania komputera.

Multimedialnym akcentem festiwalu będzie koncert białoruskiego duetu Pavel Ambiont & Solar Olga. Po ceremonii otwarcia 23.05 w Pokoju z kuchnią o godz. 21.00 zobaczymy stworzone specjalnie na zamówienie CSW  animacje połączone z muzyką oscylującą pomiędzy ambient a tech dub.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu jest bezpłatny.
Z powodu ograniczonej ilości miejsc na warsztaty typograficzne obowiązują zapisy.
Kontakt w sprawie warsztatów: eduakcje@csw.torun.pl

Więcej informacji o festiwalu na csw.torun.pl 

niedziela, 20 maja 2012, cebrita

Polecane wpisy

  • 3 Plaster. Warsztaty z Łukaszem Dziedzicem

    To co było dla mnie najprzyjemniejsze w 3 edycji festiwalu Plaster to warsztaty z Łukaszem Dziedzicem, gdzie projektowaliśmy własne fonty. Wróć - próbowaliśmy z

  • Philipp Igumnov (woodcum)

     Philipp Igumnov to młody artysta z Moskwy, którego kolaże i rysunki ostatnio mn

  • Bajki o zwierzętach

    Zaczęło się niedawno, od targów książki w Krakowie, gdzie kupiłam bajki Ezopa. Chociaż tak naprawdę wszystko zaczęło wcześniej, gdy mając kilka lat, wyświetlała