To jest blog, w którym oprócz wzornictwa i projektów graficznych znajdziesz trochę sztuki, niebanalne robótki ręczne, zabawne gadżety, a przede wszystkim mnóstwo inspiracji do własnego działania. Bądź kreatywny!

„ Prawdziwe objawienie, jak mi się
wydaje, może być wynikiem tylko
silnej koncentracji na danym
problemie. Nie myślę tu
o wynalazcach i poszukiwaczach
przygód, ani też o podróżnikach
do egzotycznych miejsc.
Najpewniejszym – i zarazem
najszybszym – sposobem obudzenia
w sobie poczucia, iż doznajemy
cudu, jest przyjrzeć się uważnie,
w skupieniu, konkretnemu
przedmiotowi. Nagle, jakimś cudem,
odsłoni on się przed nami jako coś,
z czym nie zetknęliśmy się
nigdy wcześniej.”

Cesare Pavese
Dialoghi con Leucò
[Dialogi z Leukoteą], 1947

Blog > Komentarze do wpisu
3 Plaster. Warsztaty z Łukaszem Dziedzicem

Warsztaty typograficzne z Łukaszem DziedzicemTo co było dla mnie najprzyjemniejsze w 3 edycji festiwalu Plaster to warsztaty z Łukaszem Dziedzicem, gdzie projektowaliśmy własne fonty. Wróć - próbowaliśmy zaprojektować :) Zapomniałam o bożym świecie i przez 2 dni nie widziałam nic poza kształtem liter, "brzuszkami, ogonkami i wywijaskami".Dziedzic to znany projektant fontów i layoutów prasowych. Wszystkiego nauczył się sam. Jego kroje (Pitu, Good, Clan) są z powodzeniem sprzedawane przez Fontshop International, często goszcząc na top listach najczęściej kupowanych pism. 
Poniżej przedstawiam linki, które przybliżą Wam Jego osobę, humor i pasję tworzenia. Jego wypowiedzi potrafią bardzo zainspirować:
Po przecinku – polski krój korporacyjny» i Osobowość liter»


Na początku każdy z nas musiał się zdecydować, jaki font chce zaprojektować: kontrastowy? jednoelementowy? bezszeryfowy? slab serif? Decyzja nie była łatwa.
Projekty zaczęliśmy od określenia dużej litery "H". Następne w kolejce było małe "h" oraz "o". Mając określony wygląd tych liter, można już spokojnie stwierdzić czym się będzie charakteryzował dany krój pisma. Ale to nie oznacza, że wtedy jest już z górki, wprost przeciwnie, im dalej brnęłam w kolejne litery, tym coraz więcej było zagwostek do rozwiązania.
Mimo wszystko jednogłośnie uznaliśmy z innymi, biorącymi udział w warsztatach, że był to świetnie i pożytecznie spędzony czas, a to czego się nauczyliśmy spokojnie można przekładać na inne obszary projektowania.
Poniżej przedstawiam galerię kilkunastu fotografii z warsztatów, świetnie się bawiliśmy!
(może się chwilę ładować...) 

środa, 30 maja 2012, cebrita

Polecane wpisy

  • 3 Plaster w Toruniu

    23 – 26 maja 2012  Już w najbliższą środę rusza 3Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster . Będzie dotyczyła zagadnień relac

  • Philipp Igumnov (woodcum)

     Philipp Igumnov to młody artysta z Moskwy, którego kolaże i rysunki ostatnio mn

  • Bajki o zwierzętach

    Zaczęło się niedawno, od targów książki w Krakowie, gdzie kupiłam bajki Ezopa. Chociaż tak naprawdę wszystko zaczęło wcześniej, gdy mając kilka lat, wyświetlała