To jest blog, w którym oprócz wzornictwa i projektów graficznych znajdziesz trochę sztuki, niebanalne robótki ręczne, zabawne gadżety, a przede wszystkim mnóstwo inspiracji do własnego działania. Bądź kreatywny!

„ Prawdziwe objawienie, jak mi się
wydaje, może być wynikiem tylko
silnej koncentracji na danym
problemie. Nie myślę tu
o wynalazcach i poszukiwaczach
przygód, ani też o podróżnikach
do egzotycznych miejsc.
Najpewniejszym – i zarazem
najszybszym – sposobem obudzenia
w sobie poczucia, iż doznajemy
cudu, jest przyjrzeć się uważnie,
w skupieniu, konkretnemu
przedmiotowi. Nagle, jakimś cudem,
odsłoni on się przed nami jako coś,
z czym nie zetknęliśmy się
nigdy wcześniej.”

Cesare Pavese
Dialoghi con Leucò
[Dialogi z Leukoteą], 1947

Blog > Komentarze do wpisu
3 Plaster. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii

3 Plaster, Międzynarodowy Festiwal Plakatu i TypografiiW sobotę zakończył się 3 Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii "Plaster". Byłam, widziałam, słuchałam, brałam udział w warsztatach. Już od pierwszego dnia festiwalu wiedziałam, że to będzie świetnie spędzony czas. Swoje wrażenia opiszę w dwóch wpisach.

 

Byłam pierwszy raz w Toruniu i podobało mi się, od pana taksówkarza w taxi, pachnącej truskawkami, po urocze miasto, po Centrum Sztuki Współczesnej i ludzi, których tam poznałam. Miło wspominam ciepłe przyjęcie mnie przez organizatorów festiwalu, którzy robili wszystko, aby każdy tam czuł się jak u siebie. Było mi szalenie miło widzieć ich entuzjazm i zaangażowanie.
 

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu


Właściwie jeszcze przed otwarciem festiwalu, które odbyło się w środę wieczorem, rozpoczęto warsztaty typograficzne (o 10:00 rano) z Pawłem Semczanką, legendą białoruskiej typografii. To niezwykły człowiek, który pomimo budzącego szacunek wieku, potrafił zarazić swoim entuzjazmem młodych ludzi, którzy przyszli, aby uczyć się od niego kaligrafii. Wystawa jego prac znajduje się na 3 piętrze galerii.
 

Pawel Semczanka 
Paweł Semczanka | fot. Maria Szczodrowska z galerii zdjęć CSW Toruń na Facebook


Podczas otwarcia festiwalu odbył się wernisaż 4 wystaw, które wciąż można oglądać! Dokładne terminy możecie przeczytać tutaj.
Jeszcze tego samego dnia odbyło się spotkanie z Lechem Majewskim - uznanym polskim plakacistą, którego wystawa prac potrwa do 22 lipca. Opowiadał o swojej pracy w czasach, kiedy nie było programów graficznych i wszystkie plakaty robiono ręcznie. Interesująco i z humorem przedstawiał nam kolejne historie realizacji swoich plakatów filmowych, cyrkowych czy na koncerty jazzowe. Jest tego sporo!

 


Dużą popularnością cieszy się wystawa plenerowa "Współczesny plakat polski i białoruski". Wyjście z ekspozycją na zewnątrz budynku jest bezdyskusyjnie uzasadnione, a umieszczone w pobliżu ławeczki umożliwiają wpatrywanie się w nie bez końca, o każdej porze dnia i nocy.

Podczas drugiego dnia festiwalu odbyła się konferencja Design Dialogu, podczas której mogliśmy się przekonać, co łączy, a co dzieli polską i białoruską grafikę projektową. Mi najbardziej spodobała się prezentacja Nikodema Pręgowskiego "Street fighters – Wielkoformatowe komunikaty wizualne" oraz nieco przydługawa, ale wciągająca prezentacja Michała Aniempadystau "Kolory Białorusi". Konferencja została w całości nagrana w HD, więc niebawem będzie do obejrzenia w Internecie.

W 3 i 4 dzień festiwalu odbyły się warsztaty typograficzne, które poprowadził Łukasz Dziedzic, ale o tym w kolejnej notce, bo było tak fajnie, że to zasługuje na osobny wpis :) 

środa, 30 maja 2012, cebrita

Polecane wpisy

  • Philipp Igumnov (woodcum)

     Philipp Igumnov to młody artysta z Moskwy, którego kolaże i rysunki ostatnio mn

  • Bajki o zwierzętach

    Zaczęło się niedawno, od targów książki w Krakowie, gdzie kupiłam bajki Ezopa. Chociaż tak naprawdę wszystko zaczęło wcześniej, gdy mając kilka lat, wyświetlała

  • Andrew Kolb

    Inspirująca porcja ilustracji kanadyjskiego ilustratora i projektanta Andrew Kolba dla wszystkich fanów Catroon Network, i nie tylko. Trudno mi coś więcej napis