To jest blog, w którym oprócz wzornictwa i projektów graficznych znajdziesz trochę sztuki, niebanalne robótki ręczne, zabawne gadżety, a przede wszystkim mnóstwo inspiracji do własnego działania. Bądź kreatywny!

„ Prawdziwe objawienie, jak mi się
wydaje, może być wynikiem tylko
silnej koncentracji na danym
problemie. Nie myślę tu
o wynalazcach i poszukiwaczach
przygód, ani też o podróżnikach
do egzotycznych miejsc.
Najpewniejszym – i zarazem
najszybszym – sposobem obudzenia
w sobie poczucia, iż doznajemy
cudu, jest przyjrzeć się uważnie,
w skupieniu, konkretnemu
przedmiotowi. Nagle, jakimś cudem,
odsłoni on się przed nami jako coś,
z czym nie zetknęliśmy się
nigdy wcześniej.”

Cesare Pavese
Dialoghi con Leucò
[Dialogi z Leukoteą], 1947

Blog > Komentarze do wpisu
Łódź Design 2009. Relacja

Yess, wróciłam. Zapraszam do dłuższej lektury. Jeśli tylko czas mi pozwoli i program do montażu nie wysypie się na kompie to będzie tu również film.

fot. Przemek footszak Szuba
fot. Przemek footszak Szuba

HejNow Kraków
Wszyscy członkowie MaKultury wstali o niesamowicie wczesnej porze, żeby wyjechać do Łodzi. Lało, sypało okrutnie mokrym śniegiem, po drodze kawa (trzeba było się obudzić) lała się na spodnie, grzejąc wrzątkiem po pupie, było wesoło (nie, o dziwo kawa z kfc nie zostawia plam). Gdy dojechaliśmy na miejsce zima przywitała nas już swymi bladościami, w pofabrycznych halach było bardzo zimno i gdyby nie ciepła herbata zaprzyjaźnionej organizatorki Ludmiły byłoby kiepsko :). Potem zaczęli grzać.

fot. Renia Cynarska
fot. Renia Cynarska

Po całym dniu przygotowań, doszliśmy do wniosku, że trzeba przemalować frontową ścianę :D Animacja na plazmę nadal nie była wyrenderowana, ponieważ ciągle wyskakiwał jakiś error.

fot. Renia Cynarska
fot. Renia Cynarska

Na drugi dzień okazało się, że nocne deszcze przeciekają przez dach i mamy wielką kałużę blisko ekspozycji. W ruch poszedł mop oraz wałek i pędzel, którym została przemalowana ściana. Szczególnie dzielnie wykazał się tutaj Footszak, a pomagali mu Paweł i Piotrek. Animacja ciągle nie chciała się zmieścić na płytkę dvd.

fot. Renia Cynarska
fot. Renia Cynarska

Dosłownie kilka sekund przed otwarciem festiwalu, bohaterski Paweł, mistrz techniki, sprawił, że tv zaczął odtwarzać wszystko tak jak zaplanowaliśmy. Radości nie było końca, padliśmy sobie wszyscy w objęcia, łzy wzruszenia, kwiaty sypały się pod przemarznięte paliczki stóp.
Podczas rozdania nagród konkursu Make Me, nasza towarzyszka Jadwiga Husarska-Chmielarz otrzymała wyróżnienie za projekt siedziska Pasedo. Zatem okazji do wypicia toastu było kilka, wciągnął nas wir przyjęć, bankietów i smakołyków, które wyjedliśmy łódzkim restauratorom :)

fot. Przemysław Szuba
fot. Przemek footszak Szuba

 

 

Nasza wystawa HejNow Kraków cieszy się sporą popularnością i jeszcze raz serdecznie Was Wszystkich zapraszam do odwiedzenia łódzkiego festiwalu.

fot. Przemysław Szuba
fot. Przemek footszak Szuba


Łódź Design 2009

Jakie mam wrażenia? Wrażenia są dobre, wróciłam nabuzowana do pracy, więc to chyba dobrze świadczy o imprezie. Z Przeglądu Szkół (pomijając naszą prezentację) najbardziej podobają mi się ekspozycje ASP z Łotwy i Helsinek, również prezentacja Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi zwróciła moją uwagę, a szczególnie projekt świecącej poduszki autorstwa Kamili Stępniak (zdjęcie niżej).

fot. Przemysław Szuba
fot. Przemek footszak Szuba


Z projektów laureatów konkursu Make Me! szczególnie utkwiła mi w pamięci "Latająca Lampa" Małgorzaty Mozolewskiej oraz szachy dla niewidomych Elżbiety Misztalewskiej.
Główną nagrodę otrzymała Paulina Lis za projekt (wy)Mydelniczka. Drugą nagrodę, zegarek Rado otrzymał Jakub Sobiepanek za projekt "Koronkowy stolik". Tygodniowe letnie warsztaty designu w Domaine de Boisbuchet otrzymali: Anna Łoskiewicz i Zofia Strumiłło-Sukiennik (beza projekt) za projekt Super parawan PRISM. Nagrodę specjalną od Targów Frankfurt Messe - Przestrzeń wystawiennicza na forum TALENTS podczas targów AMBIENTE we Frankfurcie w lutym 2010 roku otrzymali: Karina Marusińska (projekt Uhaha) oraz Jakub Sobiepanek.

fot. Małgorzata Mozolewska
Latająca Lampa, design & fot.: Małgorzata Mozolewska


szachy dla niewidomych
Szachy dla niewidomych, design & fot.: Elżbieta Misztalewska

 

Z wykładów, które odbyły się w pierwszy weekend festiwalu najbardziej spodobał mi się ten poprowadzony przez Amiego Dracha, projektanta z Izraela, ze studia Amidov, którego projekty pewnie kojarzycie z internetu. Bardzo ujęło mnie to, że designer, który na codzień pracuje przy poważnych projektach urządzeń dla chirurgów, potrafi się również od tego oderwać, znaleść czas na inny design, równie potrzebny. Wciągająco opowiadał o tym jak z kolegą ze studia Dovem Ganchrowem wymyślali kolejne wariacje z plastikowego kontenera na śmieci. Do tej pory udało im się wymyślić kilkadziesiąt różnych przedmiotów, najczęściej mebli. Inny ciekawy projekt to seria talerzy, na których bezpośrednio można podgrzewać sobie obiad, każdy talerz jest przystosowany do innego dania.

Design: Amidov

Jeszcze inna seria to projekty oświetleń z lamp samochodowych. Piękne w tym wszystkim jest to, że projektant, pomimo swojego dużego doświadczenia w zawodzie, ciągle zachowuje poczucie humoru, ciekawość i radość dziecka, i to wszystko widać w tych projektach. Byłam zachwycona i szkoda, że tak pasjonujących wykładów nie było więcej.

 

Mój świat jest EKO. Wystawa przedmiotów ekologicznych, nadających się do przetworzenia lub wykonanych z innych, zużytych. Autorami są młodzi projektanci. Fajnie, że eko-design jest tak popularny u nas w kraju - luuubię.

Projekt lampy autorstwa Joanny Figurniak

fot. Przemysław Szuba, Mój Świat jest eko
fot. Przemek footszak Szuba

Atak Design. Projekty: Konstantin Grcic, Jasper Morrison, Ronan & Erwan Bouroullec, Stefano Giovannoni, Ron Arad, Pierre Paulin, Javier Mariscal, Eero Aarnio, Oiva Toikka.

fot. Przemek Szuba
fot. Przemysław Szuba, Łódź Design 2009
fot. Przemek footszak Szuba

Najpiękniejsze książki Szwajcarii, to jeden z najciekawszych konkursów tego typu na świecie, zainicjowany 66 lat temu przez wybitnego szwajcarskiego typografa Jana Tschicholda. Co roku międzynarodowe jury ocenia zgłoszone do konkursu książki biorąc pod uwagę takie kryteria jak: forma graficzna i układ typograficzny, jakość składu i druku, wykonania oprawy i dobór papieru. Większość z 32 nagrodzonych książek ostatniej edycji prezentowanych na wystawie Najpiękniejsze książki Szwajcarii 2008 to publikacje związane ze światem sztuki, prezentujące projekty artystyczne czy też książki autorskie. To obszar, w którym szczególnie sprawdza się niebanalne podejście do projektowania książki, nowoczesne rozwiązania typograficzne oraz umiejętne zastosowanie nowoczesnych technologii druku i oprawy książki. (info: lodzdesign.com)


fot. Przemek Szuba
fot. Przemek footszak Szuba

Podsumowanie
W całym festiwalowym „asortymencie”, który można zobaczyć, brakuje mi wzornictwa, które nie dotyka wnętrz, a które zajmuje się innymi dziedzinami życia. Za mało wzornictwa dla osób starszych, niepełnosprawnych, za mało zastosowania nowych technologii. Motto tegorocznego festiwalu brzmi: „Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy. Droga z znaczeniu procesu, rozumiana jako przeszłość, przyszłość, ale również jako teraźniejszość. Jakie są nasze potrzeby i skąd się biorą? Jakie są nasze oczekiwania? [...]
I teraz moje pytanie: czy naszą potrzebą jest tylko ładnie urządzić mieszkanie?

Meltdown Chair - Tom Price

fot. Przemysław Szuba
fot. Przemek footszak Szuba

wtorek, 20 października 2009, cebrita

Polecane wpisy

  • Rowery na kółkach do lamusa. Nadchodzi nowe

    Patrzę i 1 myśl: Jaki piękny... 2 myśl: Jak śmiesznie jeździ! 3 myśl: Idą zmiany :) Przedstawiam Wam rower, który nie ma kółek, wygląda jak dekoracja albo artys

  • Zimowe ciasteczka, a gdzie ta zima?

    Ciasteczka bardzo na temat. Ostatnio śnieg sypał w nocy z soboty na niedzielę, a potem nikt już go nie widział. Dla mnie to oznacza dramat, świąteczne przygotow

  • Akwarium z iMaca

    Coraz zimniej, a znaczy to dosłownie tyle, że wracam do mojego bloxa. Wracam z dalekich podróży, tych na Ziemi i tych w cyberprzestrzeni. Wracam, żeby Was zacza

Komentarze
maraia
2009/10/20 18:36:51
Tez byłam na tej imprezie, obowiązkowo, ponieważ studiuję formy przemysłowe. W sumie troszkę się zawiodłam,nie widziałam nic rewolucyjnego jeśli chodzi o pomysły( prócz genialnej latającej lampy).Zostało tu pokazane, moim zdaniem, jakieś różne spojrzenie na design, pomysły, interpretacje, ale niewiele było produktów, które rzeczywiście mogłyby wejść do seryjnej produkcji. Jeśli chodzi o proekologiczne produkty, też nic mnie nie zaskoczyło, co nie znaczy, ze pomysły nie były dość dobre. Co mnie zdziwiło, nie zauważyłam żadnego produktu związanego z naszą kulturą tzn. folk a przecież podobno to takie modne. Jeszcze jedną rzecz, jaką zauważyłam, było to, że nie każde siedzisko było do wypróbowania lub nie wyglądało na takie, na którym dałoby się siedzieć. W rzeczywistości trafiłam tylko na jeden superwygodny fotel, który chciałabym mieć :D Pozdrawiam i podkreślam, ze mogę nie mieć racji co do swoich spostrzeżeń bo mogło mi oczywiście coś umknąć. Ale się naprodukowałam...
-
cebrita
2009/10/20 20:52:39
Zgadzam się z Tobą. Za dużo "kogucików na druciku" za mało designu z prawdziwego zdarzenia, uderzającego w codzienność w pracy, na ulicy, w miejscach użyteczności publicznej.
-
footszak
2009/10/21 21:53:28
Łotewskie stoisko było fajne, ale wrażenie masakrowały podpisy do projektów po ŁOTEWSKU.
Ostatecznie główny pokłon biję więc naszym sąsiadom, nomen omen Niemcom za te ich sciski :)
-
camparis
2009/10/22 10:49:16
ja też byłam i znalazłam coś wrocławskiego:
miastowroclaw.blox.pl/2009/10/futurystyczna-Brama-Swidnicka-w-Lodzi.html

natomiast zgadzam się z przedmówczyniami, że powalająco nie było
niektóre pomysły były świetne, tylko wykonanie tak okropne, że chciało się usiąść i zapłakać ...

jakby co to mam sporo zdjęć lamp i mogę się podzielić
- ja też szukałam inspiracji :)
-
Gość: Iskra, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/27 07:30:55
Ja idę dzisiaj. Szarym obywatelom tez wolno robić zdjęcia? ;)
P.S. Zapisuję sobie bloga w ulubionych.
Pozdrowienia,
Kaśka