To jest blog, w którym oprócz wzornictwa i projektów graficznych znajdziesz trochę sztuki, niebanalne robótki ręczne, zabawne gadżety, a przede wszystkim mnóstwo inspiracji do własnego działania. Bądź kreatywny!

„ Prawdziwe objawienie, jak mi się
wydaje, może być wynikiem tylko
silnej koncentracji na danym
problemie. Nie myślę tu
o wynalazcach i poszukiwaczach
przygód, ani też o podróżnikach
do egzotycznych miejsc.
Najpewniejszym – i zarazem
najszybszym – sposobem obudzenia
w sobie poczucia, iż doznajemy
cudu, jest przyjrzeć się uważnie,
w skupieniu, konkretnemu
przedmiotowi. Nagle, jakimś cudem,
odsłoni on się przed nami jako coś,
z czym nie zetknęliśmy się
nigdy wcześniej.”

Cesare Pavese
Dialoghi con Leucò
[Dialogi z Leukoteą], 1947

Blog > Komentarze do wpisu
Design w polskiej chacie. Wycinanki.

wycinanki, papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowoKochani, w kategorii wycinanki nie mogło zabraknąć, naszych, cudnych, wycinanek łowickich, kurpiowskich itp.
Teraz na powrót stają się coraz bardziej popularne, choć często są jeszcze niedoceniane, a mamy być z czego dumni. Są arcydziełami sztuki ludowej i dekoratorskiej. Inspirują młodych designerów, są przetwarzane, eksportowane na nowe podłoża i wykorzystywane do zupełnie nowych projektów.
Mienią się wszystkimi barwami tęczy. Każda wycinanka jest wykonywana ręcznie, niegdyś przy użyciu nożyc do strzyżenia owiec, które silnie sprężynują, dzięki temu możliwe było tworzenie tak rozmaitych wzorów.
Dzielimy je na 3 grupy: okrągłe „Gwiozdy”, prostokątne „Kodry” i pionowe „Tasiemki”.

wycinanki, papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowo

fot. www.powiat.lowicz.pl


Na wycinankach występują roślinne, geometryczne i symetryczne motywy. Przedstawiane są sceny z życia chłopów: praca, święta, obrzędy ludowe. Wycinanki miały specjalne znaczenie, były zarówno elementem dekoracyjnym, jak i obrzędowym. W regionie łowickim służyły do dekoracji wiejskich izb już od II połowy XIX wieku, przyklejano je do ściany klajstrem, czyli klejem z mąki. Prostokątne „kodry” umieszczano na belkach stropu, przedzielano je okrągłymi ażurowymi „gwiozdami”, a podwójne „tasiemki” służyły do przedzielania innych obiektów, np. obrazów na ścianach. Zmieniano je raz do roku, co było związane z wiosennym obrzędem odnowy.

wycinanki, papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowo
fot. www.powiat.lowicz.plwycinanki, papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowo
fot. www.perfekt.krakow.pl

Czynnikiem dynamizującym rozwój wycinankarstwa była dostępność na wsi kolorowego papieru, szczególnie tego błyszczącego, zwanego glansowanym. Pojawił się on u wędrownych handlarzy razem z potrzebnymi i "luksusowymi" towarami, wyrabianymi w manufakturach i fabrykach miejskich.

wycinanki, papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowo
fot. www.perfekt.krakow.pl


Specjaliści wyróżniają w Polsce liczne regiony wycinankarskie, takie jak: Kurpiowska Puszcza Zielona, Kurpiowska Puszcza Biała, Łowickie, Gąbińskie, Rawskie, Opoczyńskie, Wolborskie, Sieradzkie, Kieleckie, Puszcza Kozienicka, Kołbielskie, Powiśle Garwolińskie, Lubelskie. Rozwój twórczości na poszczególnych obszarach miał indywidualny przebieg. Raz na jednym terenie wycinankarstwo gasło i traciło pasjonatów, kiedy równocześnie w innym pojawiała się moda i wszyscy dookoła wycinali swoje dekoracje. Każdy z wymienionych regionów miał swoje charakterystyczne wzory podstawowe i swoją kolorystykę.

wycinanki, papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowo
fot. www.perfekt.krakow.pl


Motywy w wycinankach są inspirowane przyrodą, powtarzają tradycyjne elementy zdobnicze czasem z bardzo odległej przeszłości i ciągle są wzbogacane przez następne pokolenia. Wycinanki ujawniają poczucie rytmu i symetrii, którymi obdarzeni są twórcy ludowi.
Wycinanki można kupić np. w: ludowomi.pl, perfekt.krakow.pl


Poniżej przedstawiam Wam kilka wybranych projektów, polskich projektantów, które powstały z inspiracji wycinankami ludowymi.

wycinanki, papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowo
dywan Dia, designer: Magdalena Lubińska, Michał Kopaniszyn mohodesign.comwycinanki, papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowo
pisałam już kiedyś > Zwycięski projekt Pawilonu Polskiego Sekcji Polskiej podczas EXPO 2010 w Szanghaju, projekt: Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa, Natalia Paszkowskawycinanki, papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowo
Szczoteczka do zebow LuDent, projekt: beza projektwycinanki, papercuts, cebrita, łowickie, kurpiowskie, folklor, ludowo
Modna jest też biżuteria z motywami wycinanek, wyglądają słodko. Kolczyki są dostępne na: ludowomi.pl, natomiast przypinki na: decobazar.pl


--
Do wpisu zainspirował mnie tekst Wandy Skowron o wycinankach, który polecam, jest bardzo ciekawy i wyczerpująco opisuje historię polskich wycinanek.

czwartek, 11 września 2008, cebrita

Polecane wpisy

  • Pan, który kocha wycinanki

    O Panu Rayanie, artyście z Londynu, pierwszy raz pisałam w sierpniu '09. Jego pasja ma się doskonale i pojawiły się filmiki w sieci, które znacznie lepiej opis

  • Japolki

    Znalazłam w artykule Szopieżwał w japolkach , który można przeczytać na polityka.pl Radykalni etnofani pewnie będą mieli zarzut, że polska wycinanka występuje

  • Fantastyczne wycinanki uliczne autorstwa Miso

    Właściwie wycinanki i rysunki albo wycinanko-rysunki. Naklejane na mury, ze względu na papier, na którym są narysowane i z którego są wycięte, pięknie wybijają

Komentarze
hanula1950
2008/09/11 20:56:12
Piękne wycinanki. Bardzo żywe kolory, aż kłują w oczy.
-
camparis
2008/09/11 22:58:28
Cieszę się, że także polskie wzornictwo wraca do łask.
A taki dywanik wycinankowy z chęcią zobaczę swoim nowym domu!
-
cebrita
2008/09/11 23:07:48
Ten dywan dostał już sporo nagród. Też taki kupie :)
-
2008/09/11 23:48:26
Ten dywan muszę mieć!!! Bardzo dobry wpis, miło się czytało, senks
-
2008/09/15 19:20:26
dywan widziałem podczas GDD.

jeśli chodzi o motywy ludowe, to mi się strasznie spodobał lniany krawat z folklorystycznym motywem kaszubskim w formie dzierganej, widziany wczoraj w Wejherowie podczas zwiedzania.

pozdr
-
cebrita
2008/11/02 18:30:32
Sama również zainspirowana wycinankami ludowymi zrobiłam wycinankę typograficzną Zobaczcie :)
-
Gość: gość, *.ds14.agh.edu.pl
2009/06/12 22:50:51
ehh cudne, niestety ja jeszcze nie potrafię

www.naludowo.pl
-
Gość: Wiola, 187.37.17.*
2010/04/20 14:36:53
Hej Cebrita,

bardzo udany blog

cos a propos rodzimych wycinanek
info-poland.buffalo.edu/classroom/wycinanki/polishBA.html
:-)
Wiola
-
2011/02/15 09:59:14
Moja teściowa wróciła do hobby z przed lat i zaczęła znów wycinać. Niestety kończą się jej materiały. Szukam informacji gdzie można kupić wycinanki w takich dużych formatach.
-
cebrita
2011/02/15 10:42:04
Są sporej wielkości wycinanki Pani Wiesławy Bogdańskiej na ludowomi.pl